Europejski kodeks walki z rakiem

W roku szkolnym 2015/2016 nasza szkoła  przystąpiła  do programu „Szkoła promująca zalecenia Europejskiego kodeksu walki z rakiem”.

Założeniem programu jest upowszechnienie tez Europejskiego kodeksu walki z rakiem wśród młodzieży szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz rodziców.

Województwo kujawsko-pomorskie charakteryzują niepokojące wskaźniki dotyczące zachorowalności i umieralności na nowotwory złośliwe. Sposobem na poprawienie tych niepokojących wskaźników są m.in. działania w zakresie profilaktyki pierwotnej tzn. edukacji społeczeństwa. Istotne jest, aby tę edukację rozpocząć od wczesnych lat szkolnych.

Celem programu jest propagowanie w środowiskach szkolnych zasad Europejskiego kodeksu walki z rakiem.

Prezentujemy„Dekalog onkologiczny”

1. Nie pal. Jeśli palisz rzuć! Jeśli jeszcze nie rzuciłeś, nie pal przy niepalących.
  2. Wystrzegaj się otyłości.
  3. Bądź codziennie aktywny ruchowo, uprawiaj ćwiczenia fizyczne.
  4. Spożywaj więcej warzyw i owoców: jedz co najmniej 5 porcji dziennie. Ogranicz spożycie produktów zawierających tłuszcze zwierzęce
  1. Nie pij alkoholu.
  2. Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne.
  3. Przestrzegaj ściśle przepisów mających na celu ochronę przed narażeniem na znane substancje rakotwórcze.
  4. Bierz udział w programach szczepień ochronnych przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.
  5. Kobiety po 25 roku życia powinny brać udział  w badaniach przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy- badania cytologiczne.
  6. Kobiety po 50 roku życia powinny brać udział w badaniach przesiewowych w kierunku raka piersi –mammografia.

Autor: T. Żywiczyńska-Wyborska