Szkoła Podstawowa nr 2 im. Wojska Polskiego w Chełmży

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Wojska Polskiego w Chełmży

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 4424499
    • Do końca roku: 250 dni
    • Do wakacji: 57 dni
  • Kalendarium

    Czwartek, 2024-04-25

    Imieniny: Jarosława, Marka

  • Kartka z kalendarza

Wychowanie do życia w rodzinie

PROGRAM ZAJĘĆ WYCHOWANIA DO ŻYCIA W RODZINIE W KLASACH 4-8

 

Aktem prawnym regulującym realizację przedmiotu wychowanie do życia w rodzinie jest rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 1999 roku (Dz.U. nr 67, poz. 756) z późniejszymi zmianami.

Najważniejsze warunki realizacji wychowania do życia w rodzinie:

 • w każdej klasie (od czwartej klasy szkoły podstawowej) przeznacza się po 14 godzin dla ucznia (w tym po 5 godzin z podziałem na grupy dziewcząt i chłopców), a tym samym po 19 godzin dla nauczyciela, 

• uczeń niepełnoletni nie bierze udziału w zajęciach tylko w przypadku zgłoszenia przez rodziców pisemnej rezygnacji, którą składa wychowawcy klasy

• realizacja zajęć powinna stanowić spójną całość z zadaniami wychowawczo-profilaktycznymi szkoły, a w szczególności: 1) wspierać wychowawczą rolę rodziny, 2) promować integralne ujęcie ludzkiej seksualności, 3) kształtować postawy prorodzinne, prozdrowotne i prospołeczne.

Specyfika przedmiotu wychowanie do życia w rodzinie polega również na tym, że zajęcia nie podlegają ocenie i nie mają wpływu na promocję ucznia do klasy programowo wyższej, ani też na ukończenie szkoły. Brak tradycyjnych metod kontroli na tych lekcjach umożliwia uczniom większą swobodę wypowiedzi i odwagę w zadawaniu pytań, zapewniając im „bezpieczną przestrzeń” w komunikacji z rówieśnikami i z osobą prowadzącą.

Cele kształcenia wymagania ogólne

        I.            Ukazywanie wartości rodziny w życiu osobistym człowieka. Wnoszenie pozytywnego wkładu w życie swojej rodziny. 

     II.             Okazywanie szacunku innym ludziom, docenianie ich wysiłku i pracy, przyjęcie postawy szacunku wobec siebie.

  III.             Pomoc w przygotowaniu się do zrozumienia i akceptacji przemian okresu dojrzewania. Pokonywanie trudności okresu dorastania. 

  IV.             Kształcenie umiejętności przyjęcia integralnej wizji osoby. Wybór i urzeczywistnianie wartości służących osobowemu rozwojowi. Kierowanie własnym rozwojem, podejmowanie wysiłku samowychowawczego zgodnie z uznawanymi normami i wartościami. Poznawanie, analizowanie i wyrażanie uczuć. Rozwiązywanie problemów. 

    V.             Pozyskanie wiedzy na temat organizmu ludzkiego i zachodzących w nim zmian rozwojowych w okresie prenatalnym i postnatalnym oraz akceptacja własnej płciowości. Przyjęcie integralnej wizji ludzkiej seksualności. Umiejętność obrony własnej intymności i nietykalności seksualnej oraz szacunek dla ciała innej osoby. 

  VI.             Uświadomienie i uzasadnienie potrzeby przygotowania do zawarcia małżeństwa i założenia rodziny. Zorientowanie w zakresie i komponentach składowych postawy odpowiedzialnego rodzicielstwa.

  1. Korzystanie ze środków przekazu, w tym z internetu, w sposób selektywny, umożliwiający obronę przed ich destrukcyjnym oddziaływaniem.

 

Program wychowania do życia w rodzinie „Moje dorastanie” opracowany został przez Bożenę Strzemieczną, autorkę pomocy dydaktycznych do wychowania do życia w rodzinie w ramach serii Moje dorastanie.

W 2008 r. autorka programu otrzymała Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej.

Poniżej link do podstawy programowej oraz treści tematycznych :

https://wychowanie.pl/wp-content/uploads/2017/09/Program-nauczania-wychowanie-do-%C5%BCycia-w-rodzinie-4-8.pdf

Artykuły

Tematyka zajęć WDŻWR

TEMATYKA ZAJĘĆ W KLASIE 4 

 NASZE ZASADY KLASOWE

 NASZE RODZINY

 RELACJE RODZINNE

NIEZAPOMNIANE CHWILE

JAK BYĆ DOBRYM PRZYJACIELEM?

TACY SAMI

ZDROWY STYL ŻYCIA

 CZY WIESZ CO JESZ? - Lekcja z podziałem na grupy

ZŁOTA REGUŁA

 WIRUALNY ŚWIAT

UWAGA! NIEBEZPIECZEŃSTWO!- Lekcja z podziałem na grupy

 CZAS NA ZMIANY - Lekcja z podziałem na grupy

PRZEMOC WOBEC DZIECI-...

Czytaj Więcej o: Tematyka zajęć WDŻWR