Wycieczka Szlakiem Piastowskim

W dniu 29 maja 2015r. uczniowie klas 4 b i 4 c wzięli udział w wycieczce Szlakiem Piastowskim. Pierwszym punktem wyprawy było Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji koło Żnina. Jest to jeden z największych w Europie skansenów tego typu. Zawiera on kilkadziesiąt niezwykłych eksponatów - między innymi 17 zabytkowych parowozów, wagony o najróżniejszym przeznaczeniu - towarowe, pasażerskie, drezyny ręczne i motorowe. Ponadto dzieci zobaczyły budkę dróżnika ze szlabanem, torowiska z rozjazdami, zwrotnicami, żuraw wodny służący do uzupełniania poziomu wody w kotłach lokomotyw. Zwiedziliśmy także pobliskie ruiny zamku „Diabła Weneckiego”.

Następnie kolejką wąskotorową ruszyliśmy do Muzeum Archeologicznego w Biskupinie. Dzieci zobaczyły rekonstrukcję grodu biskupińskiego z około 740 roku p.n.e. Były to między innymi fragmenty wału obronnego, falochronu, bramy, ulic i budynków mieszkalnych. Uczniowie dowiedzieli się również jak wyglądało życie w chacie biskupińskiej. Odbyliśmy także rejs statkiem pasażerskim "Diabeł Wenecki" po Jeziorze Biskupińskim. W drodze powrotnej zobaczyliśmy pomnik księcia Leszka Białego znajdujący się Marcinkowie Górnym.

Po dniu pełnym wrażeń dzieci wróciły zmęczone, ale zadowolone, zwłaszcza z licznie zakupionych pamiątek.

Autor: Bożena Majewska