Szkoła Podstawowa nr 2 im. Wojska Polskiego w Chełmży

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Wojska Polskiego w Chełmży

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 4435824
    • Do końca roku: 243 dni
    • Do wakacji: 50 dni
  • Kalendarium

    Czwartek, 2024-05-02

    Imieniny: Longiny, Toli

  • Kartka z kalendarza

Dzień Języka Ojczystego

„Niechaj narodowie wżdy postronni znają,  iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”
Mikołaj Rej
Dzień 21 lutego ustanowiono Dniem Języków Ojczystych podczas 30. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO. Jego celem jest uświadomienie o istnieniu wielkiej różnorodności języków na świecie ale też konieczności dbania o własny język, dzięki któremu kultura i tożsamość jest solidnie chroniona.  Nauka w języku ojczystym ułatwia zrozumienie i interakcję, rozwija krytyczne myślenie, wzmacnia pewność siebie i poczucie własnej wartości. Znając dobrze własny język, szybciej uczymy się języków obcych.

W naszej szkole uczciliśmy go 1 marca , przygotowując konkurs promujący piękno polskiej mowy. Święto  stało się okazją do przypomnienia dzieciom jak bogaty i piękny jest język polski. Tego dnia uczniowie klas 4-7  mogli się zmierzyć z zagadkami i ćwiczeniami językowymi. Konkurencje   dotyczyły ogólnej wiedzy z języka polskiego oraz znajomości polskich przysłów i powiedzeń zapisanych za pomocą emotikonów. Odczytywanie ich okazało się dla uczniów nie lada wyzwaniem, ale też wywołało mnóstwo śmiechu i zabawy. Zwycięzcy otrzymali drobne upominki.  Spotkania odbywały się w radosnej atmosferze przy słodkim poczęstunku.
Na co dzień wydaje nam się, że dobrze znamy gramatykę języka polskiego. Jednak, gdy stykamy się z problemami językowymi, zauważamy, iż nasz język nie jest taki prosty.
Jak mówić? Wziąść czy wziąć? Pomarańcz czy pomarańcza? Poprawny jest zwrot szedłem czy szłem? Jak odmienić liczebnik w zdaniu W przedszkolu znajdowało się121 dzieci. Czym się różni manager od menedżera? Cytat zapisać w cudzysłowie czy w cudzysłowiu? No i błędnie wymawiane wszędzie słyszane przez nas słowo włanczać. Niby prosty język  ale sprawia nam wiele kłopotu.
Dzień ten był też okazją do świetnej zabawy i ćwiczenia dykcji, bowiem chętni uczniowie zmagali się z łamańcami językowymi. Zdania W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie Czy tata czyta cytaty z Tacyta są nie do wymówienia dla obcokrajowców. Te językowe łamigłówki należą do wyjątkowych, ponieważ nasz język ojczysty zajmuje wysokie miejsce w rankingach najtrudniejszych języków świata. Frazy te także nam sprawiają trudności.
Mamy nadzieję, że te zajęcia i ćwiczenia zostaną zapamiętane przez uczniów i dzieci będą posługiwać się językiem polskim świadomie i poprawnie.
Podążając za myślą naszego poety, będziemy troszczyć się o piękno mowy ojczystej, o propagowanie i utrwalanie poprawnych form zarówno w mowie, jak i piśmie.
Dbajmy o to, co nasze! Język polski da się lubić!

Autor: Marta Parzyszek