„Z przyrodą za pan brat”- wycieczka do Górznieńsko – Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego

Od 20 do 24 listopada uczniowie z klas V - VIII brali udział w dwudniowych warsztatach przyrodniczych  w Górznie.

Niewiele jest zakątków, których bogactwo przyrody uchroniono przed zgubnym wpływem cywilizacji. Takim miejscem jest Centrum Edukacyjne WILGA w Górznie, maleńkim miasteczku, położonym na skraju Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego, w odległości 22 km od Brodnicy.

Ośrodek Wilga w Górznie położony jest na terenie Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. Ze wzgórza Bocieniec, na którym usytuowany jest Ośrodek rozciąga się malowniczy widok na pobliskie jeziora rynnowe (Młyńskie i Górzno) i przepiękny leśny rezerwat przyrody Szumny Zdrój.

Podczas ścieżki edukacyjnej poznawali walory krajobrazowe i wybrane gatunki roślin i zwierząt Górznieńsko – Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. Uczniowie  przeszli leśną ścieżką przyrodniczo – dydaktyczną „Szumny Zdrój” ok. 6 km. Znajduje się tam ścisły rezerwat przyrody im. Kazimierza Sulisławskiego.

Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy utworzony w 1990 roku zajmuje powierzchnię 27,8 tys. ha. Obszar parku charakteryzuje się występowaniem niezwykle urozmaiconej i osobliwej rzeźby terenu (będącej wynikiem ostatniego zlodowacenia), licznych rzek i jezior, różnorodnością flory (około 900 gat. roślin naczyniowych) i bogactwem fauny. Około 70% powierzchni Parku zajmują lasy, głównie grądy oraz bory mieszane i sosnowe. Na terenie Parku znajduje się 6 rezerwatów przyrody: leśne – Szumny Zdrój, Jar Brynicy, Ostrowy nad Brynicą, Klonowo, florystyczny – Czarny Bryńsk, torfowiskowy – Mszar Płociczno.

Po spacerze uczniowie poszerzali wiedzę przyrodniczą uczestnicząc w zajęciach edukacyjnych w Sali Ośrodka Edukacyjnego „ Wilga”

Autor: Marta Parzyszek