Akcja ŻONKILE - z wizytą w bibliotece

20 kwietnie 2022r. na zaproszenie PiMBP w Chełmży uczniowie klasy III a uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim w ramach akcji „Żonkile”. Organizatorem akcji jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Zajęcia rozpoczęły się od przedstawienia krótkiego rysu historycznego związanego z powstaniem. Następnie pani Barbara Kicińska przeczytała dzieciom opowiadanie Justyny Bednarek „ Historię z pewnej ulicy” , nawiązującej do wydarzeń z II wojny światowej i zagłady ludności narodowości żydowskiej. Następnie uczniowie dzielili się swoimi odczuciami na poruszany temat. Nazywali emocje jakie im towarzyszyły. Zwrócili również uwagę , że mimo trudnej sytuacji, dzieci potrafiły się bawić  . Uczniowie naśladując zabawy z okresu wojny bawili się w : „Krąży pierścień, krąży” ,” Króla Lula” oraz „Omadeo flore”.  Zapoznali się również z alfabetem hebrajskim i próbowali zapisać w nim swoje imię. Na zakończenie obejrzeli prezentację  o Janie i Antoninie Żabickich, którzy ratowali Żydów z getta warszawskiego, za co zostali odznaczeni medalem „SPRAWIEDLIWI WŚRÓD NARODÓW ŚWIATA”   oraz samodzielnie wykonali żonkile z papieru- symbol powstania.

Dzieciom bardzo spodobała się formuła spotkania, żywa akcja i wielość zaproponowanych działań. Dziękujemy paniom z biblioteki: p. Katarzynie Rosek i p. Barbarze Kicińskiej za wielkie zaangażowanie.

Autor: Katarzyna Sielska