Warsztaty Edukacyjne 2021

Dzisiaj 15 listopada uczniowie klas 7 na kole chemicznym mieli okazję uczestniczyć w „Warsztatach Edukacyjnych 2021” dzięki firmie Gaz System. Podczas zajęć oglądaliśmy krótkie filmiki na YouTube i zgodnie ze wskazówkami zawartymi w zeszycie ćwiczeń wykonywaliśmy doświadczenia. Badaliśmy jak udowodnić, że bezbarwny gaz istnieje.

W tym celu wystarczy wziąć butelkę, balon i słomkę. Aby nadmuchać balon trzeba pokonać siłę pochodzącą z zewnątrz od nacisku powietrza na balon oraz siłę sprężystości gumy balonu. Na pozór pustą butelkę całkowicie wypełnia powietrze o takim samym ciśnieniu, jak powietrze atmosferyczne. Nadmuchanie balonu wewnątrz butelki staje się niemożliwe, bo powietrze znajdujące się w butelce wywiera na niego zbyt duże ciśnienie i dlatego nie pozwala mu się rozszerzyć. Jeżeli jednak obok balonu wprowadzimy do butelki rurkę, to podczas dmuchania balonu część powietrza z butelki będzie przez nią uciekać. Dzięki temu nadmuchanie balonu staje się łatwiejsze. Dowiedzieliśmy się również, że gaz ziemny to mieszanina jednorodna różnych gazów a dzięki PRAWU PASCALA może być przenoszony na duże odległości zarówno drogą lądową jak i morską. Badaliśmy jakie siły działają w morskich głębinach za pomocą „ nurka” zanurzonego w butelce z wodą.

Dziękujemy firmie Gaz System S.A. za materiały do eksperymentowania i miłe niespodzianki a modele kulkowe na pewno przydadzą się nam do nauki pisania wzorów substancji.

Autor: Anna Kaźmierczak