Projekt grantowy pt: „ STARE I NOWE ZABAWY PODWÓRKOWE”

z  p

Gmina Miasto Chełmża otrzymała granty w ramach wsparcia „Lokalne Ośrodki Włączenia Społecznego Ziemi Gotyku”, realizowanego przez Lokalną Grupę Działania Ziemia Gotyku ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa 11. Rozwój lokalny kierowany przez społeczność, Działanie 11.1 „Włączenie społeczne na obszarach objętych LSR”.

Jednym z nich będzie projekt sportowo-rekreacyjny pt. „Stare i nowe zabawy podwórkowe”, prowadzonyprzez Szkołę Podstawową nr 2 im. Wojska Polskiego w Chełmży, w okresie od 1 lutego – do 31 października 2021 roku.

Cele projektu:

• Zwiększanie poziomu aktywizacji i integracji społeczeństwa zamieszkałego na obszarze zdegradowanym, zidentyfikowanym i opisanym w „Gminnym programie rewitalizacji Gminy Miasta Chełmży na lata 2016 – 2023.”
  • Podejmowanie działań wspierających, wychodzących naprzeciw problemom wykluczenia, a nastawionych na animację społeczną, udział mieszkańców w imprezach i spotkaniach w szczególności o charakterze integracyjnym, edukacyjnym, kulturalnym, sportowym.
  • Projektowanie inicjatyw w kontekście ustawy o wychowaniu w trzeźwości, przeciwdziałaniu alkoholizmowi, narkomanii.

Grupa docelowa:

Projekt przewiduje objęcie swą inicjatywą max. 50 osób, w tym:

• Ø 35 osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym z obszaru LSR, w szczególności z obszaru rewitalizacji wskazanym w Gminnym Programie Rewitalizacji Miasta Chełmża (21 kobiet i 14 mężczyzn).
  • Ø 15 uczestników z otoczenia osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym (w takim zakresie, w jakim jest to niezbędne dla wsparcia, w tym osoby pełniące obowiązki opiekuńcze) (9 kobiet i 6 mężczyzn).

W ramach projektu będą od kwietnia do końca września 2021 roku realizowane następujące działania:

1. Poradnictwo psychologiczne indywidualne, zajęcia integracyjne dla wszystkich uczestników.
  2.  Doradztwo pedagogiczno – zawodowe, szczególnie warsztaty wzmacniające kompetencje opiekuńczo – wychowawcze rodziców/opiekunów prawnych.
  3. .Treningi udzielania I pomocy przedmedycznej, szkolenie grupowe według założeń programu „Ratujemy i uczymy ratować” – nauka przywracania resuscytacji krążeniowo – oddechowej.
  4.  Cykl zajęć sportowo – rekreacyjnych na świeżym powietrzu i w obiektach sportowych pod hasłem:  „Nie daj się nudzie”, wśród nich grupy ćwiczeniowe w blokach tematycznych:

Ø  „Zumba dla wytrwałych”,

Ø  Modern Talking z Nordic Walking”,

Ø  „Zmień ulicę na boisko – unihokej zrobi wszystko!”,

Ø  „Piłka w grze...”

Ø  Wyżyj się na skakance, nie na koleżance!”,

Ø  marsz na orientację „Śladami chełmżyńskich legend”,

Ø  inne propozycje wynikające z oczekiwań uczestników.

5. Animacja kulturalna i integracja ze środowiskiem lokalnym, w tym:

Ø  warsztaty wokalno – teatralne: „Kapela Podwórkowa” i „Teatr Uliczny”,

Ø  przygotowanie festynów miejskich: „Raz na ludowo”,Podziel się talentem”, „Noc świętojańska”,

Ø  wycieczka i zajęcia w Ośrodku Rekreacyjnym JUMP ARENA w Toruniu,

Ø  udział w spektaklach teatralnych dla dzieci/ młodzieży i dorosłych w TEATRZE im. WILAMA HORZYCY w Toruniu.

Planowane  efekty:

Projekt zakłada wzrost aktywności społecznej, poprawę kondycji sportowo-rekreacyjneji ogólnego samopoczucia uczestników.

Ponadto można przyjąć, że dzięki proponowanym zajęciom i wsparciu udzielonemu w ramach projektu uczestnicy/uczestniczki osiągną satysfakcjonujące zmiany:

Øzarówno dzieci jak i dorośli wytrwają do końca działań projektowych,

Ønawiążą się kontakty międzyludzkie, co umożliwi wymianę doświadczeń życiowych, zawodowych, rodzicielskich,

Ø  ewentualne osoby niepełnosprawne ośmielą się do aktywności funkcjonowania w społeczeństwie,

Nasze założenia są takie, aby:

Ø  wzrosły kompetencje opiekuńczo – wychowawcze obojga rodziców, ważne jest też jednakowe zaangażowanie się matki i ojca w cykl budowania kontaktów w czasie wspólnych zabaw, mimowolnej i formalnej opieki,

Ø  realizowany projekt otworzył otoczenie na problemy ubóstwa i wykluczenia społecznego, bądź zagrożenia wykluczeniem,

Ø  zbudował system „wrażliwej solidarności” będący przejawem troski i więzi,

Ø  dobrze byłoby, aby przejmowanie roli integrowania pokoleń nie należało tylko do kobiety, jako „strażniczki domowego ogniska”,

Ø  chcielibyśmy, żeby przebywanie ludzi ze sobą stało się przyjemnością, a nawiązywanie dobrych relacji interpersonalnych przełożyło się w przyszłości na grupę, rodzinę, sąsiedztwo, współpracowników, poczucie bezpieczeństwa.

Wartość  projektu: 41.903,20 zł,  w tym wkład Funduszy Europejskich 39.803,00 zł.

Dofinansowanie projektu pt: „Stare i nowe zabawy podwórkowe” zostało udzielone przez  Stowarzyszenie ,,Lokalna Grupa Działania Ziemia Gotyku”.

p             k

Marzanna Matyasik,