Wtorek, 2024-05-07

Imieniny: Augusta, Gizeli

PODRÓŻ W CZASIE DO ŚREDNIOWIECZA

Uczniowie klasy IIIa i IVc ostatnią wycieczkę w tym roku szkolnym odbyli do Malborka, aby zwiedzić największy gotycki zespół zamkowy na świecie. Budowla jest monumentalna i na sam widok budzi podziw i zachwyt, zaś przy bliższym poznaniu zamkowych wnętrz mogliśmy się o tym przekonać.

Zamek w Malborku uważany jest za największą budowlę ceglaną wzniesioną rękami człowieka. Jest to jeden z niewielu zamków, który nigdy nie został zdobyty, a obecnie odzyskuje dawną świetność. We wnętrzach zamkowych znajdują się liczne wystawy i kolekcje z zakresu sztuki, rzemiosła artystycznego, architektury i historii. Do najciekawszych należą zbiory wyrobów z bursztynu, militariów, numizmatów i rzeźby. Istotne wrażenie, szczególnie na chłopcach zrobiła wystawa dawnej broni i militariów.

Mimo dokuczliwego upału, uczniowie z zaangażowaniem przeszli szlak tajemnic Zamku Malbork. Była to żywa lekcja historii, która przybliżyła nam tajemnice średniowiecznego życia oraz sekrety malborskiej twierdzy. Ta niezwykła wyprawa przysporzyła nam niezwykłych wrażeń i bogatych wspomnień, które z pewnością na długą pozostaną w naszej pamięci.

Autor: Karolina Brodzka