"W świecie chełmżyńskich legend"

Towarzystwo Przyjaciół Chełmży od września do grudnia 2018 r. realizowało projekt pod nazwą ‘’W świecie chełmżyńskich legend’’. Grupa uczniów ze szkół podstawowych: Nr 2 i Nr 5, w specjalnie zaprojektowanych strojach, wśród barwnych dekoracji, zagrała w przedstawieniach teatralnych obrazujących wybrane legendy związane z Chełmżą. Próby odbywały się na scenie Chełmżyńskiego Ośrodka Kultury, a całość została zarejestrowana za pomocą kamer cyfrowych.

Podczas podsumowania projektu, które odbyło się 14. grudnia 2018 r., w sali Chełmżyńskiego Ośrodka Kultury, prezes Towarzystwa Przyjaciół Chełmży, Marcin Seroczyński wraz z Dyrektorem Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Juliana Prejsa, Urszulą Meszyńską, podziękowali młodym aktorom za zaangażowanie projekt. Zaproszeni goście obejrzeli na dużym ekranie (5m x4m) 3 filmy przedstawiające chełmżyńskie legendy: o błogosławionej Jucie, o glinianym garnuszku oraz o bracie Andrzeju i kosie. Po skończonej projekcji rozległy się gromkie brawa, a to oznacza, że się najmłodszym widzom spodobały się chełmżyńskie legendy. Każdy z zaproszonych gości otrzymał za darmo promocyjną płytę z nagranymi legendami.

Przed nami jeszcze pokazy dla uczniów chełmżyńskich szkół (Sp 2, Sp3, Sp5, Zespół Szkół Specjalnych im. Unii Europejskiej), które odbędą się 20. grudnia 2018 r., w sali Chełmżyńskiego Ośrodka Kultury.

W legendach wystąpili: Julia Mieloch, Weronika Chojnacka, Marika Zając, Roksana Woźniewska, Marta Marchlewska, Lena Dudek, Lena Łańska, Michał Bazanowski, Daniel Abramek.
Scenariusze do legend: Iwona Sumińska.
Scenografia: Katarzyna Stankowska
(projekty graficzne: Agata Maria Stankowska).
Kamera i montaż: Marcin Łaukajtys.
Kostiumy: „NOSZĘ BO” – Dorota Lewandowska.
Fotosy: Marcin Seroczyński.
Koordynacja projektu: Patryk Rybacki.

źródło: strona internetowa Chełmżyńskiego Ośrodka Kultury, Facebook