Śladami generała Józefa Hallera

W związku z realizacją projektu „Niepodległa” uczniowie naszej szkoły z klas piątych i szóstych mieli możliwość uczestniczenia w wycieczce do Pucka i Władysławowa, aby poznać bliżej sylwetkę generała Józefa Hallera.

W Pucku 10 lutego 1920 odbyły się tzw. zaślubiny Polski z morzem z udziałem generała Hallera. W porcie rybackim zobaczyliśmy popiersie generała oraz słupek zaślubinowy.

Następnie udaliśmy się do Władysławowa i zwiedziliśmy tzw. Hallerówkę, czyli Centrum Pamięci Generała Hallera i Błękitnej Armii. W willi, która dzisiaj jest muzeum, mieszkał kiedyś generał. Ponieważ pogoda była słoneczna, poszliśmy nad morze, spacerowaliśmy również wzdłuż alei Gwiazd Sportu, na której znajdują się chodnikowe gwiazdy, m.in. Z. Bońka, M. Kusznierewicza czy R. Korzeniowskiego. Kupiliśmy pamiątki i udaliśmy się w drogę powrotną.

Autor: A.Duda i A.Łoboda