Jak Sobieski pod Wiedniem wojował…

25 września 2018 r. uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w nietypowej lekcji historii. Przyjechała do nas grupa rekonstrukcyjno-widowiskowa „Arkona” z Torunia, aby opowiedzieć nam o uzbrojeniu XVIII-wiecznej  polskiej armii.

Szarża polskiej husarii pod dowództwem Jana Sobieskiego - wielkiego hetmana koronnego - odegrała kluczową rolę w powstrzymaniu ataku  Imperium Osmańskiego na Europę.  Uczniowie od podszewki poznali uzbrojenie rycerza husarii z jej charakterystycznymi skrzydłami. Można było na chwilę przenieść się do sarmackiej Polski, przebrać w nędzną sukmanę chłopa pańszczyźnianego lub strojną, ale ciężką suknię bogatej mieszczanki.

Na koniec wszyscy wyszliśmy przed budynek sali gimnastycznej, aby usłyszeć wystrzał z jednostrzałowego pistoletu.

Lekcja w takiej formie świetnie przybliżyła nam czasy odsieczy wiedeńskiej

Autor: Kacper Cabaj kl. VIb