Szkoła Podstawowa nr 2 im. Wojska Polskiego w Chełmży

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Wojska Polskiego w Chełmży

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 4430798
    • Do końca roku: 247 dni
    • Do wakacji: 54 dni
  • Kalendarium

    Niedziela, 2024-04-28

    Imieniny: Bogny, Walerii

  • Kartka z kalendarza

Delegacja ukraińskiej oświaty

Witamy delegację z Ukrainy w naszej szkole

 - добрий день!


  W dniu 18 września sala widowiskowa na II piętrze przybrała odświętnego blasku, bowiem  pojawiły sie w niej polsko – ukraińskie barwy narodowe, emblematy, ilustracje strojów, souveniry z wymiany międzynarodowej pracowników oświaty obu krajów. 

To za sprawą ważnej delegacji goszczącej w tym czasie w Chełmży. Oprócz nauczycieli, dyrektorów szkół, byli również kierownicy wydziałów oświaty oraz ośrodków metodycznych z obwodów ługańskiego i donieckiego. Przyjechała nawet pani wójt z rejonu kostjatniniwskiego. Spotkanie u nas było jednym z etapów Ich tygodniowego pobytu w województwie kujawsko-pomorskim, w czasie którego zostały zaplanowane  wizyty w szkołach, urzędach gmin  i innych instytucjach oświatowych.

  Goście spotkali się z dyrekcją, panią pedagog oraz kierownikiem świetlicy. Zapoznali się z historią 120 – letniej szkoły i posłuchali, co nowego i ważnego wydarzyło się w ciągu ostatnich pięciu lat. Zwiedzali budynek, rozmawiali z uczniami i nauczycielami, podpatrywali wystrój korytarzy i  wyposażenie sal dydaktycznych, a po prezentacji zadawali wiele pytań związanych z formami organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej, wynikami egzaminów zewnętrznych. Ciekawiły ich etapy wdrażania dziennika elektronicznego, pytali dyrekcję o formy sprawowania nadzoru pedagogicznego, słowem wszystko, co mogło stanowić wymianę doświadczeń pokrewnych sobie stanowisk. Po pysznym obiedzie przygotowanym przez nasze panie kucharki, delegacja miała na tyle ochoty i energii, aby ponieść się pieśni „Hej, sokoły, zagrać na kolorowych dzwonkach diatonicznych i zaprezentować również elementy folkloru swojego obwodu. Z rozrzewnieniem słuchaliśmy charakterystycznego zaśpiewu, rozmarzyliśmy się w harmonii głosów i zdałoby się powiedzieć: „ żal, żal, za dziewczyną, za zieloną Ukrainą...”

   Dla uświetnienia popołudnia my również zaproponowaliśmy coś „od serca” - recital wiolonczelowy Michała Bazanowskiego z VIII a. Natomiast jeden z naszych uczniów z kl. V c – Sebastian Brona Urbański z powodzeniem był naszym tłumaczem, bowiem jego mama jest Ukrainką, tata zaś Polakiem. Dzieci ze świetlicy przygotowały ozdobne kartki z życzeniami. Powędrowały one do naszych Gości wraz ze szkolnymi kalendarzami jubileuszowymi i książkami, albumami fotograficznymi o Polsce.

Ми візьмемо їх під опіку у 1 років!

Do zobaczenia za rok Zmieszany

Autor: Marzanna Matyasik