CUDOWNA PODRÓŻ W KOSMOS

Jedną z największych toruńskich atrakcji jest tamtejsze Planetarium im. W. Dziewulskiego. Jest to najbardziej zaawansowany tego typu obiekt w Polsce i tam też postanowiliśmy się udać, aby zgłębić naszą wiedzę o planecie, na której mieszkamy, jak również o otaczającym nas wszechświecie.

Seans, który mieliśmy okazję obejrzeć, to „Cudowna Podróż” i w taką też zabrał nas pan astronom z pomocą ogromnego projektora. Ta niezwykła podróż na kolejne planety okazała się być pełna niezwykłych wrażeń i emocji, a wrażenie lotu rakietą niejednego uczestnika przyprawiło o zawrót głowy. Uczniowie mieli okazję poznać strukturę planet, ich skład, a także odkryć niektóre gwiazdozbiory. Nie mogliśmy ominąć Księżyca, tam również złożyliśmy krótką wizytę.

Kolejnym miejscem na mapie naszej wycieczki była sala Geodium, która jest poświęcona Ziemi. Dzięki umiejętnej grze świateł szybko można przekonać się, dlaczego mamy cztery pory roku, a po dniu nastaje noc. W sali znajduje się wiele interaktywnych urządzeń, dzięki którym uczniowie mogli sami eksperymentować i odkrywać tajniki kuli ziemskiej. Uczniowie mogli również podziwiać  kolekcję skał i minerałów oraz podziwiać wybuchający wulkan, ocean będący kolebką życia, monumentalny lodowiec z zorzami polarnymi, czy wreszcie makietę cywilizacji człowieka.

Po wizycie w Planetarium udaliśmy się do Domu Legend Toruńskich, gdzie uczniowie mogli przenieść się w świat magicznych legend i opowieści. Strażnicy Domu Legend wprowadzili nas w atmosferę średniowiecznego Torunia w sposób humorystyczny, a przy okazji stworzyli możliwość czynnego udziału w odgrywanych scenach teatralnych.

Wróciliśmy pełni wrażeń i bogatsi o kolejne ciekawe doświadczenia.

Autor: Karolina Brodzka