ŚWIĘTO SZKOŁY 2019

Droga Młodzieży!

Ojczyzna, to kraj, w którym mieszkacie, którego potrzebujecie i który

Was potrzebuje. Kim jesteście dla swojej Ojczyzny?

Dziś mogę z dumą powiedzieć, że jako społeczność szkolna od wielu lat dajecie wyraz swojej lokalnej i narodowej tożsamości. Pod okiem Waszych Wychowawców nawiązywaliście kontakty ogólnopolskie i zagraniczne z potomkami wielu bohaterów. W 2018 roku otrzymaliście wyróżnienie od MEN za realizację projektu „Niepodległa” Uczestniczyliście wtedy w koncertach, wycieczkach patriotycznych, spotkaniach. Niegdyś za całokształt inicjatyw w Roku Chopinowskim 2010 Wasi poprzednicy otrzymali I nagrodę w konkursie ogólnopolskim organizowanym przez NCK i MEN.

To Wy zainicjowaliście w zeszłym roku, na Rynku w Chełmży wspólne śpiewanie hymnu państwowego, podobnie jak i w tym,  na boisku szkolnym włączyliście się do akcji „Szkoła – do hymnu!”. Bierzecie udział w obchodach miejskich uroczystości państwowych, dumnie prezentujecie nowy sztandar szkoły, eksponując imię „Wojska Polskiego”. Taki patron zobowiązuje tym bardziej. Rzeczywistość dynamicznie się zmienia, niosąc często dewaluację wartości. Ale jedno pozostaje nieugięte i trwałe – motto WP: BÓG, HONOR, OJCZYZNA. Słowa te każdemu żołnierzowi wytyczają drogę, po której maszeruje, pełniąc zaszczytną służbę strażnika i obrońcy, tak jak wielu naszych Mundurowych i nie tylko mundurowych absolwentów, których stawiamy wychowankom za wzorzec. Pamiętacie również o bohaterach, którzy „wolności nie ujrzawszy oddali to co najważniejsze, życie swoje młode i najodważniejsze”. Pielęgnujecie groby przodków oraz odwiedzacie miejsca pamięci narodowej. Kilkakrotnie przekazywaliśmy przecież ziemie przywiezione z różnych pól bitewnych dla Stowarzyszenia Budowy Kopca „Ziemia Polaków” w Kończewicach.

Cóż znaczy współczesny patriotyzm? Nie wymaga on „rzucania kamieni na szaniec…”. To Wasza postawa, stosunek do obowiązków szkolnych, do życia i młodzieńczy entuzjazm będą jego wyrazem.

Obchodząc dziś jubileusz 121- latki patrzymy nie tylko w przeszłość, ale i w przyszłość. Na parterze w budynku głównym mamy swoją „Kapsułę Czasu”, którą to właśnie WY – Uczniowie i Nauczyciele stworzyliście. Od dnia 15 listopada 2019 roku piszemy już nową historię SP 2 w Chełmży.

Z poważaniem. Marzanna Matyasik – dyrektor.