Wycieczka klas VI do Krakowa

„Jak długo na Wawelu brzmi zygmuntowski dzwon…”

Od 16 do 18 maja trwała wycieczka klas szóstych do Krakowa. Uczniowie mieli niepowtarzalną  okazję zwiedzenia niekwestionowanej stolicy polskiej kultury. Dokładnie obejrzeli  renesansową rezydencję królewską na Wawelu z katedrą Świętych Wacława i Stanisława Biskupa, Państwowe Zbiory Sztuki oraz skarbiec katedralny. Skosztowali także atmosfery krakowskiego Rynku Głównego z Sukiennicami i Kościołem Mariackim z bezcennym ołtarzem Wita Stwosza. Gościli także w Collegium Maius-na dziedzińcu dawnej Akademii Krakowskiej. Uczniowie chełmżyńskiej „dwójki” odwiedzili również Muzeum Inżynierii oraz Muzeum Historii Żydów mieszczące się w Bożnicy Starej. A na deser Ojcowski Park Narodowy z renesansowym zamkiem w Pieskowej Skale, cudem natury-Maczugą Herkulesa oraz kaplicą „na wodzie”. Pogoda była „orzeźwiająca”, wszyscy wrócili do domów zadowoleni,  z piosenką na ustach.

„Płynie Wisła płynie po polskiej krainie.

Zobaczyła Kraków pewnie go nie minie.

Zobaczyła Kraków, wnet go pokochała.

A w dowód miłości wstęgą opasała.

Płynie Wisła płynie po polskiej krainie.

A dopóki płynie Polska nie zaginie!”

Tekst: M.Parzyszek

Zdjęcia: A.Duda i M.Przybyszewska