Czwartek, 2024-04-18

Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy

Pamiętamy...

wasilewska

Szkoła Podstawowa nr 2 ma pod swoją opieką dwa szczególne miejsca związane z historią Chełmży i ludźmi, którzy tu żyli.

Pierwsze z nich to miejsce spoczynku dr Zofii Wasilewskiej - Świdowej, znajdujące się na "starym cmentarzu". W Słowniku Biograficznym Powiatu Toruńskiego możemy znaleźć biografię tej postaci. Dr Wasilewska - Świdowa urodziła się w 1887 roku na Podolu. Ukończyła studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu w Kijowie. Jako lekarz brała udział w tworzeniu służby zdrowia Wojska Polskiego. Odznaczono ją Krzyżem Virtuti Militari. Po I wojnie światowej pełniła funkcję ordynatora oddziału tyfusu w szpitalu w Zwierzyńcu. Podczas II wojny światowej aktywnie działała w ruchu oporu. W 1940 roku brała udział w akcji wykonania i wysłania sztandaru dla lotników polskich walczących w Wielkiej Brytanii. W roku 1945 została aresztowana i skazana na 5 lat więzienia. Po wyjściu na wolność przeniosła się na Pomorze. Od roku 1953 aż do śmierci w 1968 r. pracowała jako dyrektor Państwowego Prewentorium Przeciwgruźliczego w Głuchowie koło Chełmży.

"ŚP Dr med. Zofia z Wasilewskich - Świdowa

24.II.1887 - 21.IV.1968

Lekarz Wojsk Polskich w I i II wojnie światowej

Przyjaciel i opiekun młodzieży, Żołnierz AK,

Matka Chrzestna Sztandaru Lotników Polskich w Brytanii

Niestrudzony lekarz Szpitala Zakaźnego w Wilnie

oraz sanatoriów w Dzierżążnie, Prabutach i Głuchowie.

CZEŚĆ JEJ PAMIĘCI"

(za: Leszek Głuszak, Słownik Biograficzny Powiatu Toruńskiego, pod redakcją Jana Krajewskiego, 2010, tom I)

szlacz

dab

Drugim miejscem, o którym będziemy pamiętać jest dąb posadzony przed frontem naszej szkoły. Dąb ten poświęcony jest pamięci Mirosława Żywickiego, prezesa Zarządu Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w latach 1977 - 1993.

Dąb posadzono w 2009 roku z okazji 90-tej rocznicy powstania PCK. W uroczystości brali udział przedstawiciele PCK, władze miasta, dzieci i wnuki p.M.Żywickiego oraz uczniowie i nauczyciele naszej szkoły.

"Dąb 90-lecia PCK

Mirosław Żywicki

Prezes ZR PCK w Chełmży

w latach 1977 - 1993"

Honorowy patronat nad dębem objęli: p. Zofia Dembek i p. Krzysztof Dembiński oraz uczniowie z ich klas.

W 2013 roku silny wiatr złamał to młode drzewo, ale zregenerowało się i dzielnie pnie się w górę.

Autor: Wiesława Burandt-Dejewska