„Oko w oko” z dzikimi zwierzętami

po

W piątek 22.04.16r. uczniowie klas Ia i Ib uczestniczyli w wycieczce do Poledna – malutkiej miejscowości leżącej na krańcach Pojezierza Pomorskiego, pomiędzy Bydgoszczą,  Toruniem a Grudziądzem. W niej, na terenie zabytkowego kompleksu pałacowo - parkowego stworzono, wystawę edukacyjno-przyrodniczą przedstawiającą ponad 200 eksponatów dzikich zwierząt.

Naszą egzotyczną podróż po czterech kontynentach rozpoczęliśmy z panią przewodnik od Arktyki i Ameryki Północnej, następnie przenieśliśmy się do Europy, Azji i Afryki.

W ciekawej oprawie świetlno – dźwiękowej, i scenerii jak najbardziej przypominającej ich naturalne środowisko bytowania, podziwialiśmy m.in. łosie, woły piżmowe, wilki, kozice, dziki, rysie, wielbłąda, lwa, krokodyla i nosorożca. Zwiedzanie urozmaicały nam opowieści o zwierzętach i kontynentach, do których narrację przygotowali Krzysztof Tyniec, Piotr Fronczewski i Jarosław Boberek. Jednak największą atrakcją okazały się efekty specjalne w postaci odgłosów trzęsienia ziemi z lawiną spadających kamieni oraz pędzącego stada słoni, od  którego dosłownie trzęsła się podłoga pod naszymi stopami. Niestety, w salach wystawowych nie można robić zdjęć, ale to co zobaczyliśmy pozostanie w pamięci na zawsze, jak np. siedmiometrowa żyrafa czy czarny język niedźwiedzia polarnego.

Oprócz pouczającej podróży przyrodniczej, dodatkową atrakcją były jeszcze: warsztaty plastyczne, na których wycinaliśmy i ozdabialiśmy maski zwierząt i bardzo aktywny pobyt na placu zabaw i w parku.

Z pewnością dla wszystkich była to nie tylko pełna wrażeń, ale i niezapomniana przygoda.

Autor: Anna Piphanz