Szkoła Podstawowa nr 2 im. Wojska Polskiego w Chełmży

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Wojska Polskiego w Chełmży

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 4456787
    • Do końca roku: 229 dni
    • Do wakacji: 36 dni
  • Kalendarium

    Czwartek, 2024-05-16

    Imieniny: Andrzeja, Jędrzeja

  • Kartka z kalendarza

Vb w Łebie i na Kaszubach

łeba

         W dniach 28 - 29 maja 2015 r. uczniowie klasy V b uczestniczyli w wycieczce na Kaszuby i do Łeby. Pierwszą atrakcją było Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Prezentująca unikatowe zbiory placówka mieści się w XVIII-wiecznym dworku szlacheckim, w którym urodził się Józef Wybicki, twórca polskiego hymnu narodowego – Mazurka Dąbrowskiego.

         W Muzeum prezentowane są dwie wystawy stałe: " Józef Wybicki i jego epoka" oraz "Rola Mazurka Dąbrowskiego w podtrzymywaniu świadomości narodowej Polaków w XIX i XX wieku". Można tu zobaczyć meble, gobeliny, broń białą i palną, orzełki wojskowe, medale, biżuterię patriotyczną, obrazy, ryciny, rękopisy, archiwalne karty pocztowe, śpiewniki, ekslibrisy czy archiwalne wydawnictwa muzyczne dotyczące hymnu polskiego, jak również jego twórcy. Zwiedzaliśmy także park w otoczeniu dworku, gdzie podziwiać można piękny zabytkowy Dąb Józefa Wybickiego.

         Kolejnym etapem wycieczki było Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie, w którym łącznie w ekspozycji znajduje się 45 jednostek taboru: parowozy, lokomotywy elektryczne i spalinowe, wagony motorowe, pociąg ratunkowy, wagon kolei linowej na Gubałówkę, skład pociągu wąskotorowego. Uczniowie mieli także okazję poprowadzić drezynę.

         Po obiedzie w restauracji Rzemyk pojechaliśmy do Szymbarku, gdzie z przewodnikiem poznawaliśmy bolesne losy Polaków wywożonych na Syberię w okresie zaborów. Zobaczyliśmy m.in. prawdziwy "Dom Sybiraka", zrekonstruowany łagr sowiecki, bunkier "Ptasia Wola", "Największy Fortepian Świata" czy popularny "Dom do Góry Nogami" oraz jedną z najdłuższych desek świata. Zwiedzane obiekty zbudowane są z drewna, zgodnie ze staropolską tradycją.

Z Szymbarku udaliśmy  się do Łeby, miejsca naszego noclegu. Po kolacji wybraliśmy się na wieczorny spacer nad morze.

Z samego rana pojechaliśmy do Rąbki, by meleksami udać się na teren Słowińskiego Parku Narodowego i dalej pieszo wejść na kompleks wydm ruchomych, które na wszystkich uczestnikach zrobiły ogromne wrażenie. Do Rąbki wracaliśmy brzegiem Bałtyku, odbywając siedmiokilometrowy spacer przy słonecznej pogodzie.

Wycieczka pozostawiła niezapomniane wspomnienia, udokumentowane licznymi zdjęciami. Nie obyło się również bez pamiątek i upominków dla bliskich.

 

Autor: Alina Duda