I SZKOLNY TURNIEJ MITOLOGICZNY „Z WIZYTĄ NA OLIMPIE”

7 czerwca odbył się w naszej szkole I Szkolny Turniej Mitologiczny. W konkursie wzięły udział dwie grupy uczniów z poszczególnych klas. Klasa Va w składzie: Michał Wantowski, Zuzanna Krysiak , Zofia Dobrowolska oraz klasa Vb z Judytą Szymańską, Marceliną Jaworską i Adamem Saworskim. Uczestnicy turnieju musieli wykazać się szeroką wiedzą z zakresu mitologii greckiej . Pytania i zadania dotyczyły – m.in. znajomości: • pojęć: mit, mitologia, politeizm i inne charakterystyczne pojęcia związane z mitologią. • bogów greckich (zakres władzy, działań, opieka, atrybuty, sławne ośrodki kultu, mitologiczne pokrewieństwo, losy). • bohaterów : Herakles, Tezeusz, Odyseusz, Prometeusz • geografii mitologicznej (Olimp, Ziemia, Hades). • zoologii mitologicznej (zwierzęta i potwory występujące w mitologii). • mitów: o narodzinach świata, o Syzyfie, o Dedalu i Ikarze, o Prometeuszu, o Tezeuszu. Klasy rywalizowały w kilku konkurencjach. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą na temat mitologii greckiej, rozwiązując krzyżówki i zagadki, pisząc zaproszenia, przygotowując tajemnicze mikstury, czyli nektar dający siłę, młodość i nieśmiertelność. Zmagania te urozmaiciły występy teatralne na temat mitów greckich. Uczennice z klasy 5a, 5b oraz 6a miały też okazję zaprezentować swoje wspaniałe prace plastyczne. Uczestniczyliśmy w pokazie mody przygotowanym przez niezawodnych uczniów klasy 6b. Rywalizacja między grupami klas piątych przebiegała w dużym skupieniu i twórczej, miłej atmosferze. Ostatecznie, po burzliwych obradach, jury pierwsze miejsce przyznało grupie reprezentującej klasę Vb , drugą pozycję zajęła klasa Va. Na koniec czekał na nas słodki poczęstunek przygotowany przez uczennice klas piątych.

Autor: Marta Parzyszek