Wycieczka klasy Va do Fortu IV w Toruniu

We wtorek 23 listopada byliśmy całą klasą na wycieczce w mieście pierników. Głównym celem naszej podróży było zwiedzanie Fortu IV. Budowla obronna służyła jako koszary, schron i magazyny dla pruskich żołnierzy. To jedyny obiekt Twierdzy Toruń udostępniony turystom. Najpierw przewodnik oprowadził nas po budowli i jej otoczeniu. Widzieliśmy fosę i wały obronne, most zwodzony, armaty i haubice. Dzięki zabawie w podchody poznaliśmy wszystkie zakamarki wojskowej twierdzy. Spacer ciemnymi korytarzami z płonącymi pochodniami był dla nas niezapomnianym przeżyciem.

Na koniec imprezy czekała nas smaczna niespodzianka- warsztaty piernikarskie. Każdy uczeń ulepił i upiekł własne ciastko. Wycieczka do Fortu IV w Toruniu przyniosła nam wiele niesamowitych wrażeń, a szczególnie przejście przez tunele z pochodniami oraz podchody były dla nas nieziemskim przeżyciem. Moim zdaniem warto odwiedzić ową twierdzę w Toruniu, ponieważ można tam skorzystać z wielu atrakcji, a zarazem dowiedzieć się nowych informacji w dziedzinie historii i pogłębić swoją wiedzę na jej temat.

Autor: Julia Krzywdzińska kl. Va