Kurier Szafarski donosi…

sz

W dniu 20 listopada 2015 roku, na zaproszenie Dyrekcji Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni, wyróżnieni uczniowie z klas: Va, VI a i VI b, uczestnicy projektu edukacyjnego „Chopin na BIS” uświetnili swym występem XX Jubileuszowy Konkurs Wiedzy o Fryderyku Chopinie. Ponadto w samym konkursie szkołę reprezentowali: Michał Bazanowski i Emil Szymeczko. Chociaż do finału zabrakło im tylko ½ punktu, to jednak wykazali się oni ogromną wiedzą teoretyczną i ikonograficzną na temat życia i twórczości Fryderyka oraz znajomością jego kompozycji. Jury zachwyciło się recitalem wiolonczelowym Michała oraz prezentacją multimedialną z projektu sprzed pięciu lat i filmu nagranego niegdyś przez naszą szkołę „Sen o Chopinie”. Odwołaliśmy się do wspomnień i postanowiliśmy raz jeszcze wrócić do tej niezwykłej postaci. W pięknych  pałacowych wnętrzach – miejscu dwukrotnego pobytu „Mistrza tonów i Poety fortepianu” – zaśpiewaliśmy pieśń „Życzenie” przy akompaniamencie Michała Bazanowskiego na wiolonczeli i Marzanny Matyasik na fortepianie. Oglądaliśmy wystawy, podziwialiśmy portrety zgromadzone w sali ekspozycyjnej. Dziewczęta szukały podobieństw do różnych kobiet z życia Chopina, zaś chłopcy interesowali się kronikami. Na pamiątkę tego spotkania otrzymaliśmy upominki, w szczególności ciekawe wydanie „Kuriera Szafarskiego”, okolicznościowe zeszyty do nut. Był też słodki poczęstunek i spacer po parku wokół dawnego majątku Dziewanowskich.

Przejazd busem do Szafarni  sponsorowała Rada Rodziców, zaś sama jej Przewodnicząca, p.Marzena Jabłońska towarzyszyła nam i wspierała w przygotowaniach, inspirowała w doborze strojów i troszczyła się o każdy szczegół organizacyjny. Sama również wcieliła się w postać jednej z dziewiętnastowiecznych dam. Serdecznie dziękujemy za ogromne zaangażowanie i bezinteresowną pomoc.

Wycieczka była bardzo udana i pozostanie na długo w naszej pamięci.

Projekt będziemy udoskonalać i wkrótce znowu o tym napiszemy.

Tymczasem zapraszamy do obejrzenia sesji fotograficznej.

Autor: Marzanna Matyasik