Majowe święta

W przeddzień obchodów świąt majowych uczennice klas ósmych: Maria Lewandowska, Lena Grabowska, Martyna Wasilewska, Alicja Ordon i Wiktoria Kawecka gościły w każdej klasie i zapoznawały uczniów historią poszczególnych świąt przedstawiając wydarzenia, które doprowadziły do tego, że pierwsze trzy dni maja są tak ważne dla Polaków.
Dzień 1 maja, czyli Międzynarodowy Dzień Pracy upamiętnia protest robotników w amerykańskim mieście Chicago w 1886 r., którzy domagali się wprowadzenia 8 - godzinnego dnia pracy. W Polsce Święto Pracy ogłoszono w 1950 r. świętem państwowym, wolnym od pracy.
Obchodzony 2 maja Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to jedno z najmłodszych świąt państwowych - zostało ustanowione w 2004 r. W tym dniu szczególnie upamiętniamy historię polskich barw narodowych, symboli oraz tradycji patriotycznych. Wywieszając flagę wyrażamy szacunek dla barw i symboli narodowych oraz miłość do ojczyzny.
Konstytucja 3 Maja została uchwalona w 1791 r. przez Sejm Wielki, zwany Czteroletnim, aby wzmocnić osłabioną Rzeczpospolitą i uratować ją przed upadkiem.  Uchwalenie Konstytucji 3 Maja uznaje się za ukoronowanie wszystkiego, co dobre i oświecone w polskiej historii i kulturze. Od czasu odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r.  Święto Konstytucji było obchodzone jako najważniejsze święto państwowe.

I my, społeczność Szkoły Podstawowej nr 2 włączyliśmy się w uroczyste obchody świąt majowych wyrażając to odświętnym strojem, ozdobionym biało - czerwonymi kokardami lub kotylionami oraz poznając historię i znaczenie tych świąt dla narodu polskiego.

Autor: Anna Jarzemska