• Odwiedziny: 4431951

Toruń porusza kulturą

12 października uczniowie klas 8d, 7a i 5a odwiedzili miasto słynące z pierników i miejsca narodzin M. Kopernika. Uczestnicy wycieczki przenieśli się na 60 minut do tematycznie przygotowanych pokojów – zagadek (tzw. Escape Room), z których musieli wydostać się z pomocą kreatywnego myślenia, sprytu i logiki. Można było zgubić się w lesie i szukać drogi powrotnej. Inni mieli okazję stworzyć wehikuł czasu. Najstraszniejszym wyzwaniem okazała się jednak nocna wizyta na cmentarzu.

Uczniowie zwiedzili także Starówkę, poznali najważniejsze toruńskie atrakcje. . Obejrzeliśmy wystawę w Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu-we wnętrzach Kamienicy pod Gwiazdą. W jednej z najciekawszych kamienic mieszczańskich Torunia, wzniesionej w XIII w., prezentowane są zbiory Sztuki Orientu. Kolekcja obejmuje zabytki z Chin, Syjamu, Tybetu, Korei, Wietnamu, Indii i Japonii. Są to zarówno obrazy, drzeworyty, przedmioty z brązu, rzeźby kamienne oraz drewniane, jak i wyroby z kamieni półszlachetnych, ceramika i tkanina.. We wnętrzach podziwiano ekspozycję sztuki dalekowschodniej „Świat Orientu”, a w podwórzu odkryto malowniczy ogród z kolekcją roślin azjatyckich i pawilonem herbacianym. A na koniec zapierające dech w piersiach sceny powietrznych ewolucji w filmie: "Top Gun: Maverick". Wbici w fotele kinowe byliśmy świadkami najbardziej realistycznej i oszałamiającej podniebnej sekwencji akcji w historii kina.

Autor: Marta Parzyszek