RapPedagogia

27.09.21r. uczniowie klas VI-VIII wzięli udział w spotkaniu z Dobromirem Makowskim – autorem projektu z zakresu profilaktyki uzależnień - RapPedagogia inspirowanego własnym życiem i muzyką.

Od 2011 roku Dobromir Makowski objechał ponad 900 szkół, domów dziecka, ośrodków szkolno-wychowawczych, świetlic środowiskowych w Polsce i za granicą. Ponadto jest założycielem fundacji „Rampa”, która realizuje szereg zadań o charakterze profilaktycznym, m. in. streetworking, świetlice środowiskowe.

Autor projektu, opowiadając o własnym życiu, przezwyciężeniu słabości, trudnych doświadczeniach życiowych, wskazywał, jak zgubny wpływ na życie człowieka mają narkotyki i alkohol. Przestrzegał przed bezkrytycznym poddawaniu się wpływom mediów czy po prostu innych osób. Ostrzegał, jak łatwo można poddać się manipulacjom. Zachęcał do krytycznego myślenia, stawiania pytań, co ważne jest przy dokonywaniu właściwych wyborów w życiu.

Dobromir Makowski podkreślał też wartość rodziny, mówienia o swoich uczuciach i okazywaniu ich. Z łatwością przechodził od opowiadania o sobie do dialogu z uczniami i koncertu. Były też upominki -  płyty CD z utworami muzycznymi autora projektu.

Spotkanie stało się punktem wyjścia ważnych rozmów z uczniami i mamy nadzieję, że słowa autora „Już nie ma na co czekać. Pora zdejmować maski i odnaleźć człowieka” staną się dla nich życiowym drogowskazem.

Autor: Izabela Swinarska-Ficerman