Żniwa dyniowe u BabaLudy

d

Niestraszny nam deszcz i wiatr! Zatem, mimo jesiennej pluchy uczniowie klasy IIc i IId wybrali się do gospodarstwa agroturystycznego „Babaluda” na „Żniwa dyniowe”. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się w  czasie  warsztatów, jakie warzywa najczęściej sadzono niegdyś na wsi oraz jak je przechowywano zimą. Zobaczyli jak rosną dynie, patisony i kabaczki. Wizyta w gospodarstwie umożliwiła dzieciom poznanie techniki kiszenia kapusty, a nawet własnoręcznego jej szatkowania i ubijania, oczywiście pod okiem dorosłych.

Wyjazd na wieś był też doskonałą formą  spędzenia aktywnie czasu wolnego na świeżym powietrzu. Dzieci nie mogły ominąć toru przeszkód i znajomego nam już placu zabaw. Ogromną atrakcją dla dzieci okazała się przejażdżka na osiołku. Mimo wrodzonego uporu chętnie obwoził dzieci na swoim grzbiecie.

Oprócz przyjemności były też obowiązki Dezaprobata. Drugoklasiści doili kozę , ale również karmili zwierzęta zebranymi wcześniej dyniami i burakami pastewnymi.

Miłym i pysznym zwieńczeniem naszego pobytu w Babaludzie były placki dyniowe z cukrem lub pyszną konfiturą jagodową. Dzieci z apetytem je pałaszowały.

Chociaż była to nasza druga wizyta w Babaludzie znowu odkryliśmy wiele tajników polskiej wsi. Choć na dworze było chłodno atmosfera była gorąca. Z pewnością wybierzemy się w przyszłości odwiedzić naszych czworonożnych przyjaciół z wiejskiej zagrody.

Autor: Karolina Brodzka