Cudowna podróż śladami Mikołaja Kopernika

Najmłodsi uczniowie naszej szkoły, tj. oddział zerowy oraz klasa Ib, wybrali się na wycieczkę do Torunia. Miała ona na celu zapoznanie dzieci z sylwetką jednego z najsłynniejszych naukowców na świecie, Mikołaja Kopernika.

Przy tej okazji dzieci poznały wybrane atrakcje turystyczne i zabytki Torunia. Dzień rozpoczęliśmy wizytą w toruńskim Planetarium. Pan astronom zabrał nas w niezwykłą, „Cudowną podróż” po galaktyce. Obserwowaliśmy naszą Ziemię z Kosmosu, odwiedziliśmy inne planety, spotkaliśmy Wielką Niedźwiedzicę i mogliśmy przyjrzeć się Słońcu z bliska. Jednak najwięcej emocji w dzieciach wywołał lot statkiem kosmicznym. Pełni wrażeń i emocji udaliśmy się na toruńską starówkę, aby odwiedzić Mikołaja Kopernika. Punktem kulminacyjnym wycieczki była wizyta w Domu Mikołaja Kopernika, gdzie obecnie mieści się wystawa muzealna, prezentująca sylwetkę i dokonania tego wielkiego astronoma. Na małych podróżników czekała nowoczesna, multimedialna, interaktywna ekspozycja wykorzystująca najnowsze osiągnięcia współczesnego muzealnictwa. Dzieci korzystały z audioprzewodników z audiodeskrypcją,  kina 4D, hologramów czy projekcji wizualnych. Architektura XV-wiecznego gotyckiego domu i zachowane eksponaty z tamtej epoki pozwoliły nam również na poznanie realiów życia codziennego astronoma. To były niezwykle ciekawe lekcje historii i przyrody. Z pewnością wiedza zdobyta w praktyczny sposób na długo pozostanie w głowach małych podróżników.

Autor: Karolina Brodzka