Święto Szkoły - Jubileusz 120-lecia

"JESTEŚMY STĄD - czyli dostojna JUBILATKA

w hołdzie NIEPODLEGŁEJ"

16 listopada 2018 roku odbyła się gala jubileuszowa łącząca 120-lecie szkoły z obchodami 100-lecia Niepodległości Polski.

Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz lokalnych w osobach pana burmistrza Jerzego Czerwińskiego, pana wiceburmistrza Marka Kuffla, przewodniczącego Rady Miasta pana Janusza Kalinowskiego i władze oświatowe: pani Maria Mazurkiewicz - kujawsko-pomorski wicekurator oświaty, pan Dariusz Zagórski – starszy wizytator Kuratorium w Bydgoszczy, a także absolwenci, emerytowani nauczyciele i dyrektorzy, rodzice, uczniowie oraz wszyscy obecni pracownicy szkoły. Ważnym punktem uroczystości było przekazanie nowego sztandaru, który wymieniono po 48 latach w związku ze zmianą patrona. Uczniowie klas VIII przekazali sztandar na ręce nowego pocztu: Kamila Kościelskiego, Marty Marchlewskiej i Julii Mieloch. Godnie pożegnano "stary" sztandar, który wprowadziła asysta składająca się z honorowych absolwentów: pani Róży Kowalskiej, pani Elżbiety Ostrowskiej i pana Rafała Lewandowskiego. Sztandar zostanie przekazany do Miejskiej Izby Muzealnej. Podczas gali pani dyrektor Marzanna Matyasik przekazała ziemię z pól bitewnych Powstania Styczniowego na ręce Prezesa Stowarzyszenia Budowy Kopca "Ziemia Polaków" pana Wojciecha Rosińskiego. Podsumowała również projekt "GODNOŚĆ, WOLNOŚĆ, NIEPODLEGŁOŚĆ" sfinansowany ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Koncert jubileuszowy uświetniły występy zaproszonych artystów, absolwentów oraz uczniów, nawiązujące do walki Polaków o niepodległość, a także do historii szkoły. Były zatem pieśni patriotyczne w wykonaniu artystów Slavic Voices Michała Hajduczeni, Magdaleny Cysewskiej i Roberta Matusiaka, wystąpił absolwent szkoły Sylwester Polarczyk wraz z uczniami. Utwory nawiązujące do historii Polski i szkoły wykonały dzieci z klas: IIa, IIb, IIIa, IVb, Va, Vb, Vc, a klasa IVa zatańczyła wspaniałego oberka. Michał Bazanowski z klasy VIIIa zaprezentował fragment "Pana Tadeusza" - Koncert Jankiela. Tańcem popisali się również absolwenci Agata Szwaja i Fryderyk Sawiński. Uroczystość uświetnili członkowie grupy rekonstrukcyjnej z okresu Powstania Styczniowego "Konspiracja", rodzice państwo Małgorzata i Rafał Zduńscy oraz  bard Hubert Bojarski. Nie zabrakło również wystąpienia emerytowanej nauczycielki pani Gustawy Anny Sowy z jej własnymi wierszami. Całość prowadził zaprzyjaźniony ze szkołą pan Paweł  Kowalski aktor Teatru im. Wilama Horzycy. Oprawę muzyczną zapewnił pan Jakub Marszałek wraz z uczniami Szkoły Muzycznej z Chełmży oraz pan Mariusz Bogalecki. Miłym akcentem było pokazanie przesłanych przez absolwentów z różnych stron świata wideo-pocztówek. Koncert jubileuszowy  dostarczył zebranym wielu niezapomnianych wzruszeń.

Po akademii goście mieli okazję do zwiedzenia wystawy pokonkursowej "Dziesięciu Wspaniałych, a z nimi Polska" oraz do „spaceru” po szkole, obejrzenia wystawek, najstarszych kronik i pamiątek, a także skosztowania wspaniałych tortów przygotowanych przez absolwenta pana Bogdana Malczewskiego. Kulminacyjnym punktem uroczystości było odsłonięcie pamiątkowej tablicy oraz zamurowanie „kapsuły czasu”.

zdjęcia: MarcinSeroczyński, Wiesława Burandt-Dejewska, Facebook

Autor: Wiesława Burandt-Dejewska