Wycieczki naukowe

W poniedziałek  19.11 uczniowie klas siódmych a w środę 21.11 uczniowie klas ósmych wyruszyli do Torunia na zajęcia warsztatowe. W Kamienicy Alchemika czekała na nich pani Dominika, która przygotowała im stanowiska pracy.

Uczniowie klas siódmych otrzymywali i badali właściwości gazów występujących w powietrzu. Ogrzewając manganian(VII)potasu wyprodukowali bezbarwny gaz, który rozpalił rozżarzone łuczywo, był to czysty tlen. W ten sposób dowiedli, że tlen się nie pali ale podtrzymuje spalanie. Następnie w reakcji magnezu z kwasem solnym wyprodukowali kolejny, bezbarwny gaz, który po zbliżeniu zapalonego łuczywa do probówki wybuchł charakterystycznym szczeknięciem. Ten palny, lekki gaz to wodór.

Uczniowie klas ósmych badali reakcje kwasowo- zasadowe. Działali sodem i magnezem na wodę sprawdzając zmiany barwy fenoloftaleiny. Przypomnieli sobie, że fenoloftaleina barwi się w zasadach jak malina. Zajmowali się również reakcjami egzo- i endoenergetycznymi działając glinem na „żarłoczną miedź” i wodą na mieszaninę kwasku cytrynowego i sody oczyszczonej.

Najwięcej emocji było jednak podczas pokazów doświadczeń. Zabawy z ogniem i dymem to jest to, co nasi uczniowie lubią najlepiej.

Autor: Anna Kaźmierczak