Wycieczka do Warszawy: Śladami marszałka Piłsudskiego

W piątek 5 października 2018 roku klasy siódme i ósme odbyły wycieczkę patriotyczną, która była jednym z zadań w projekcie MEN „Niepodległa”. Założyliśmy sobie, że podążymy śladami wielkiego polityka, któremu Polska zawdzięcza wolność.

Zwiedzanie stolicy rozpoczęliśmy od Belwederu i stojącego przy nim pomnika Józefa Piłsudskiego. Potem odbyliśmy spacer po Łazienkach, gdzie zobaczyliśmy samochód marszałka, pomnik Sienkiewicza - ulubionego pisarza i inne zabudowania Łazienek. Oczywiście nie obyło się bez karmienia wiewiórek. Kolejnym punktem naszej wycieczki było muzeum Wojska Polskiego, gdzie poznaliśmy historię oręża od Mieszka I aż do I i II wojny światowej. Z muzeum przejechaliśmy się traktem królewskim, zobaczyliśmy zmianę warty przy grobie Nieznanego Żołnierza i odwiedziliśmy Kościół św. Jana z tablicą upamiętniającą śmierć marszałka Piłsudskiego, zamek królewski i kolumnę Zygmunta. Dzięki naszemu przewodnikowi panu Rafałowi Dąbrowieckiemu, dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji nt. marszałka, który był bardzo inteligentnym, skromnym człowiekiem. Zrobiliśmy wiele zdjęć, które ozdobią naszą wystawę o J. Piłsudskim.

Autor: Katarzyna Gajewska