Siódmoklasiści przemawiają

Proponuję lekturę  przemówień uczniów klasy VII a, poruszają one ważne dla młodzieży tematy. Jak zauważycie, odpowiedni temat potrafi skłonić do refleksji różnych uczniów.

O zdrowy styl życia

Koleżanki i koledzy!

W dzisiejszym przemówieniu chciałabym poruszyć temat niezwykle ważny, jakim jest zdrowie. A dokładniej zdrowy styl życia i powiedzieć o tym, jak należy postępować, aby prawidłowo rozwijać się.

Jak wiemy, w obecnych czasach mamy wiele udogodnień, jakimi są telefony, komputery czy chociażby telewizory, które niekorzystnie wpływają na zdrowie. Te nowoczesne technologie spowodowały, że zamiast spędzić czas aktywnie, wolimy siedzieć z telefonem w ręku, biernie przeglądając strony internetowe. Większość z nas woli obejrzeć mecz piłki nożnej w telewizji, niż doświadczyć prawdziwych emocji, wychodząc z przyjaciółmi na boisko. W czasie gry wasze humory ulegną poprawie, spalicie zbędne kalorie i podarujecie organizmowi dawkę świeżego powietrza.

Kolejnym argumentem na to, że młodzież nie dba o zdrowie, jest to, że jesteśmy otoczeni sztuczną, niezdrową żywnością. Każdy z nas ma na wyciągnięcie ręki chipsy, słodycze i słodzone napoje. Czy jest w tej sali osoba, która nigdy nie posmakowała napoju energetycznego? Jestem przekonana, że wszyscy tu zebrani znają smak tego niezdrowego napoju. A przecież w każdym sklepie dostępne są owoce i warzywa, które dostarczają wielu składników i wartości odżywczych oraz dobrze wpływają na skórę. Dlatego apeluję, aby przed szkołą wrzucić do plecaka jabłko zamiast wafelka, z powodu  którego tak wiele osób w dzisiejszych czasach cierpi na nadwagę.

Chciałabym jeszcze poruszyć kwestię snu, a raczej jego niedoboru. W naszych czasach mamy wiele do zrobienia, z tego powodu siedzimy do późnych godzin. Następnie wstajemy wcześnie i pędzimy do swoich obowiązków. Powoduje to zachwianie naszego organizmu. Często przez to chodzimy niewyspani, nie uważamy na lekcjach. Problem ten można rozwiązać poprzez dobre rozplanowanie naszego dnia tak, aby spokojnie przespać całą noc. Dzięki temu łatwiej będzie nam się skupić na lekcjach, staniemy się bardziej aktywni.

Mam nadzieję, że udało mi się przekonać was, iż złe dbanie o zdrowie nie popłaca, a dzięki dobrym nawykom możemy cieszyć się zdrowiem długie lata. Dlatego zacznijcie dbać o zdrowie już dziś! Dziękuję za uwagę.

Kinga Mazur VIIa

O zagrożeniach w sieci

Szanowni Państwo!

Pragnę zwrócić uwagę na ważny problem, jakim jest korzystanie z Internetu. Młodzież często poniża drugą osobę i czerpie z tego radość. Poniżają drugą osobę,  wstawiają jej zdjęcia na różne portale, wyzywają i śmieją się. Lecz nie wiedzą, co czuje osoba po drugiej stronie komputera, telefonu. Niektórzy bardzo tym się smucą, a wręcz załamują. Nie pozwólmy na to, żeby ludzie wzajemnie się poniżali, wyzywali i śmiali się!

W Internecie znajdziemy  też komentarze, najczęściej są one obraźliwe i niemiłe. Pamiętajmy, aby nie pozwolić na to i szanować się.

Czy ktoś  z Państwa chciałby być  poniżany przez kolegów/koleżanki?  Pewnie nie. Zwracam się do was po to, aby świat się zmienił, żeby nie było cały czas tak jak jest, tyle nienawiści i chęci zemsty w ludziach. Powstrzymajmy to, razem damy radę

Dziękuję za uwagę, razem zmienimy świat na lepsze!

Bartosz Uciński VIIa

Przeciw dręczeniu zwierząt

Drodzy miłośnicy zwierząt!

Chciałbym porozmawiać o temacie mało interesującym zwykłych ludzi, a mianowicie o dręczeniu zwierząt.

Czy chcielibyście być dręczonym, bitym, a nawet głodzonym przez własnych rodziców? Czy ci nie powinni chcieć dla nas jak najlepiej? To jak ma się czuć zwierzę, dla którego to my jesteśmy rodzicami? Nie ucieknie, nie sprzeciwi się nam, tylko twardo przy nas stoi w trudnych chwilach! Kiedy nie mamy gdzie mieszkać, ono zawsze przy nas będzie . Natomiast my robimy im takie straszne rzeczy! Zwierzętom, które nas kochają, bo to my jesteśmy dla nich rodziną?! Dlatego warto, żebyśmy dbali o naszych pupili.

Zdarzają się też drastyczne przypadki, w których ludzie nie maja najmniejszych skrupułów! W produkcji mięsa, gdzie ostre ja brzytwy noże wbijają się w jeszcze żyjące ciało cielęcia, które następnie zostanie podzielone na kawałki. A te kawałki kupicie w sklepie ze ślinką w ustach! Gdzie rosnącym kurczakom głowy są zgniatane brudnymi butami. A następnie zostaną przerobione na nasze ulubione kawałki kurczaka!

Pragnę zaapelować, że zwierzęta też mają uczucia! Pamiętajmy, że je też boli. Pamiętajmy, że nie jesteśmy na tym świecie sami i musimy dbać o naszych towarzyszy!

Dziękuję za uwagę.

Michał Bazanowski  VIIa