W regionalnej Izbie Historii i Tradycji

27 listopada klasa 4 d odwiedziła Regionalną Izbę Historii i Tradycji w Łysomicach. Wycieczka miała na celu przybliżenie uczniom życia ludzi na wsi za czasów naszych pradziadków.

Kustosz tego muzeum, pan Adam Kozłowski przez wiele lat gromadził eksponaty od okolicznych mieszkańców. Można tam zobaczyć wystrój wiejskiej chaty, sprzęt rolniczy, którego używano kilkadziesiąt lat temu, klasę szkolną z kałamarzami i wiecznymi piórami oraz stare zeszyty i podręczniki. W Regionalnej Izbie Historii i Tradycji zwiedzający oglądali stare urządzenia wykorzystywane w handlu i w nielicznie jeszcze działających bankach. Duże wrażenie na uczniach wywarła skrupulatnie odbudowana ziemianka, w której ukrywali się polscy partyzanci w czasie II wojny światowej. W Regionalnej Izbie Historii i Tradycji znajduje się ponad 3 tysiące eksponatów. Wycieczka była świetną okazją do nietypowej lekcji historii i patriotyzmu. Na zakończenie wycieczki uczniowie odwiedzili Szkołę Podstawową w Łysomicach. Dużą frajdę dzieciom sprawił środek lokomocji, którym dojechali do Łysomic, a był nim pociąg. Dla niektórych była to pierwsza jazda polską koleją. Uczniowie 4d składają podziękowania Pani Marzannie Przybyszewskiej za opiekę podczas wycieczki i już nie mogą się doczekać następnego wyjazdu.

Autor: Krzysztof Dembiński