Kałużyści w łysomickim lesie

W czwartek 12 października, uczniowie klasy IIId i IIIc udali się do lasu w Łysomicach. Celem naszej wycieczki było poznanie warstw lasu oraz flory i fauny w nich występującej. Przy okazji chcieliśmy też sprawdzić czy zawitała już w lesie Pani Jesień?

Po dotarciu na miejsce wyposażyliśmy się w kamizeli odblaskowe, abyśmy byli widoczni i bezpieczni. Przywitał nas leśniczy z Leśniczówki w Łysomicach, pan Jarosław Romanowski, któremu dziękujemy za zaproszenie i miłe przyjęcie. Zapoznał nas z zasadami zachowania się w lesie oraz ze skarbami, które można w nim znaleźć. W tym pomogły nam też tablice informacyjne umieszczone przy leśniczówce.

Następnym punktem programu był spacer po lesie w poszukiwaniu śladów jesieni oraz mający znaleźć potwierdzenie przekazanej nam teorii w praktyce.

Nauka w terenie o warstwach lasu, okazała się zadaniem miły, przyjemnym i zdrowym. Dzieci miały okazję podziwiać różne gatunki drzew, obserwować świat roślin i zwierząt, a przede wszystkim poznawać przyrodę nie tylko patrząc, ale też słuchając, dotykając i wąchając. Przy okazji zebraliśmy całe mnóstwo grzybów, oczywiście jadalnych. Okazało się, że uczniowie mają dobre oko, dzięki czemu zbiory były obfite.

Tego dnia wyjątkowo dopisała nam pogoda. Było pięknie, słonecznie, a leśne zapachy nastrajały jesiennie. Prawdziwa złota polska jesień.

Wyprawa zakończyła się ogniskiem z pysznymi, samodzielnie pieczonymi kiełbaskami i oczywiście zabawą w kałużach, których  po ostatnich opadach również w lesie nie brakowało.

Wycieczka do lasu uświadomiła dzieciom, że przyrodę należy kochać i szanować jak przyjaciela oraz to, że także najmłodsi są za nią odpowiedzialni.

Autor: Karolina Brodzka