"Gdzie wzrok nie sięga"

Uczniowie klas 2a i 3a u progu wiosny wybrali się w naukową podróż do grodu Kopernika, odwiedzając Młyn Wiedzy.  Nie był to przypadek, że dzieci wraz z opiekunami obrały tak ambitny kierunek. Rok 2023  jest rokiem Mikołaja Kopernika. Datę powiązano z rocznicą pięćset pięćdziesiątych urodzin i czterysta osiemdziesiątą rocznicą śmierci Mikołaja Kopernika, a wszyscy wiemy że był on wybitny naukowcem i nadal jest inspiracją dla młodych pokoleń.

Dzieci wzięły udział w warsztatach  “Gdzie wzrok nie sięga”. Była  to okazja do wykonania doświadczeń, dzięki którym lepiej poznały i zrozumiały  sekrety ludzkiego oka.  Uczniowie dowiedzieli  się jak działa soczewka oraz dlaczego ludzie dostrzegają tyle kolorów i ich odcieni, ale również tego co jeśli ich nie dostrzegają i nie rozróżniają? Poznaliśmy  wiele ciekawostek ze świata zwierząt dotyczących oczu i sposobów widzenia.

Wystawy naukowe, które odwiedziliśmy, świetnie wpisują się w treści , które poznajemy w szkole, zatem była to ciekawa forma zdobywania wiedzy. Udział w zajęciach był okazją do  wspomagania u uczniów rozwoju zdolności do pracy w zespole, umiejętność stawiania i weryfikowania hipotez, a także prowadzenia samego eksperymentu.

Po wizycie w Młynie wiedzy oko ludzkie nie jest już dla nas tajemnicą, a nasze głowy są pełne nowinek i ciekawostek.

Autor: Karolina Brodzka