"Bajki i legendy powiatu toruńskiego"

z

Oto list od rzecznika powiatu toruńskiego z zaproszeniem na uroczystość, która odbyła się w sobotę 14 stycznia. Prace ośmiorga naszych uczniów zostały umieszczone w książce "Bajki i legendy powiatu toruńskiego", zaś sami autorzy otrzymali pierwsze egzemplarze książki. Warto dodać, że uczniów do wykonania prac konkursowych zachęciły panie Zofia Dembek i Marzanna Przybyszewska. GRATULUJEMY!!!

Szanowni Państwo,

coraz dokładniej zgłębiając bogactwo niematerialnego dziedzictwa naszych terenów i żywiąc pragnienie zachowania go i utrwalenia dla przyszłych pokoleń Wydział Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Toruniu od długiego już czasu pragnął utrwalić drukiem choć część powiatowych baśni i legend. Przy pomocy wielu życzliwych osób – regionalistów, historyków, pasjonatów, bibliotekarzy i nauczycieli – udało nam się zgromadzić zbiór historii i opowieści związanych z okolicznymi miejscowościami.

Aby książka mogła być naprawdę wyjątkowa postanowiliśmy wydać ją z ilustracjami wykonanymi przez dzieci. Dlatego ogłoszony przez nas w 2015 roku doroczny Powiatowy Konkurs Plastyczny „Mieszkam w ciekawym miejscu” poświęcony był bajkom i legendom powiatu toruńskiego. Rozesłaliśmy do każdej gminy poświęcone jej legendy z prośbą by zostały zilustrowane przez dzieci. Odzew przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania - z niemal 40 szkół w powiecie otrzymaliśmy 1050 prac! Tradycyjnie zwycięzcy otrzymali nagrody o tematyce plastycznej, a ich dzieła zostały wyeksponowane na wystawie.

Zgromadzenie materiału literackiego i ilustracyjnego stanowiło początek wielomiesięcznych prac nad ostatecznym kształtem wydawnictwa „Bajki i legendy powiatu toruńskiego” – poza  literackim opracowaniem legend trzeba było także wybrać i przetworzyć rysunki tak, by stanowiły harmonijne uzupełnienie treści. W końcu udało się i tuż przed Bożym Narodzeniem książka trafiła w nasze ręce!

Teraz chcielibyśmy podzielić się efektami naszej pracy ze wszystkimi, którzy przyczynili się jej powstania i przekazać autorski egzemplarz osobom których teksty lub prace zostały w niej wykorzystane.

Dlatego w sobotę 14 stycznia 2017 r. o godz. 11.00 w sali koncertowej Szkoły Muzycznej w Chełmży zaplanowaliśmy uroczyste spotkanie wszystkich osób, które miały swój udział w powstaniu "Bajek i legend powiatu toruńskiego". Ponieważ wśród autorów prac wykorzystanych w publikacji są także uczniowie z Państwa szkoły:

Jan Węgrzyn
Katarzyna Langowska