„Bieg po zdrowie” – program antytytoniowej edukacji zdrowotnej

W II półroczu klasy IVa, IVb, IVc i IVd realizowały program antytytoniowej edukacji zdrowotnej opracowany w Głównym Inspektoracie Sanitarnym we współpracy z ekspertami. Uczniowie otrzymali kolorowe, zachęcające do aktywnego udziału w zajęciach zeszyty ćwiczeń.

Wykonywali różnorodne zadania, wykazując się przy tym zaangażowaniem i kreatywnością, m.in. przeprowadzali wywiady z osobami niepalącymi (dla większości pierwszy wywiad w życiu!), wykonywali w grupach plakaty pt. „Skutki palenia papierosów”, przygotowywali poradniki dla rówieśników pt. „Jak to zrobić, żeby nie palić papierosów?”, wymyślali antyreklamy papierosów. Nie zabrakło elementów matematyki – dzieci obliczały koszty związane z paleniem papierosów i bez trudu wskazały, co innego zdrowego, wspierającego rozwój człowieka czy też służącego rekreacji można za obliczoną kwotę kupić. Podczas kilku godzin zajęć dzieci dyskutowały o zdrowiu, zachowaniach prozdrowotnych i uczyły się postaw asertywnych. Podziękowania dla wychowawców klas IV za wsparcie i realizację programu „Bieg po zdrowie”, a rodzicom za pomoc w wykonaniu zadań domowych.

Autor: Izabela Swinarska-Ficerman