Szkoła Podstawowa nr 2 im. Wojska Polskiego w Chełmży

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Wojska Polskiego w Chełmży

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 4425882
    • Do końca roku: 250 dni
    • Do wakacji: 57 dni
  • Kalendarium

    Czwartek, 2024-04-25

    Imieniny: Jarosława, Marka

  • Kartka z kalendarza

Klasy V w Warszawie

,,Jak przygoda, to tylko w Warszawie[…]

jak Warszawa to w maju, gdy kwitną bzy.  ”

    Uczniowie klas piątych, czwartych i siódmych wzięli udział w ciekawej wycieczce do stolicy. Najpierw mieli okazję poznać najbardziej dramatyczne losy tego pięknego miasta w Muzeum Powstania Warszawskiego. Od podszewki widać było heroiczną i wzruszającą walkę Polaków, organizację życia codziennego, problemy z wyżywieniem, umundurowaniem. Wizyta w replice kanałów warszawskich  zapewniła naszym dzieciom odrobinę strachu, wywołała dreszczyk emocji…

W Wytwórni Filmów Fabularnych i Dokumentalnych można było poznać tajniki pracy charakteryzatora i „postarzyć” kolegów o dobre 30 lat.

Po warsztatach charakteryzacji czekał nas odpoczynek w Łazienkach Królewskich. Ten imponujący kompleks składa się z 80-hektarów parku , w którym wybudowano piętnaście budowli . Obiekty muzealne to : pałac Na Wyspie, Biały Dom i Myślewice z ekspozycjami przypominającymi króla Stanisława Augusta. Gmach Podchorążówki  pełni dzisiaj funkcję Muzeum Ignacego Paderewskiego, a Stara Pomarańczarnia wyróżnia się oryginalnym teatrem z XVIII wieku. Jako pierwszy w II połowie XVII wieku powstał budynek łaźni. Park zachwyca  sławnym, obleganym przez Japończyków, pomnikiem Fryderyka Chopina, gondolami na stawie i oswojonymi  wiewiórkami.

 Następnie wjechaliśmy windą na trzydzieste piętro Pałacu Kultury i Nauki.

Budynek  ma 234 metry wysokości i posiada 3288 pomieszczeń. Nikt nie wyobraża sobie bez niego Warszawy, a został wzniesiony w latach 1952-1955 jako dar Związku Radzieckiego.

                Drugi dzień naszej wizyty w stolicy Polski rozpoczął się od zwiedzania stadionu Legii . Byliśmy na trybunach, w loży prasowej. Na murawę nas jednak nie wpuszczono.

„Mam tak samo jak ty, miasto moje, a w nim…”-od 2004 roku słowa „Snu o Warszawie” Czesława Niemena niosą się po stadionie Legii przed każdym meczem.

    Kolejnym punktem programu było Stare Miasto z Zamkiem Królewskim, Rynkiem z pomnikiem syrenki oraz malowniczymi uliczkami i zaułkami. Starówka podczas II wojny światowej została zniszczona w 90 %, dzisiaj podziwiamy rekonstrukcję na podstawie wyglądu miasta z osiemnastowiecznych obrazów Canaletta.

A na koniec nietypowe miejsce-Galeria Figur ze Stali w pruszkowskim punkcie złomu. Wszyscy byli zaskoczeni pomysłowością twórców i zachwyceni możliwością ,,przejażdżki” metalowym mercedesem lub fotografią z robotem.

 

Autor: Marta Parzyszek