Szkoła Podstawowa nr 2 im. Wojska Polskiego w Chełmży

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Wojska Polskiego w Chełmży

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 4409834
    • Do końca roku: 257 dni
    • Do wakacji: 64 dni
  • Kalendarium

    Czwartek, 2024-04-18

    Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy

  • Kartka z kalendarza

Niekonwencjonalne metody uczenia się – wizyta w Młynie Wiedzy

 W czwartek, 23 listopada, uczniowie klas IIIc i IIId wybrali się do Torunia do Młyna Wiedzy. Celem wyprawy było poznanie interaktywnych i doświadczalnych metod przyswajania wiedzy, zwiedzenie wystaw zorganizowanym w centrum nauki oraz udział w  warsztatach przyrodniczych pt. „Jak pracują nasze kości?” 

     Pierwszym etapem naszej wycieczki było zwiedzanie poszczególnych wystaw: pracowni kreatywnej „przeBudowa”, „O obrotach”, „przeŻycie”, „Idee”, „To takie proste” oraz „Rzeka”, która wywarła na dzieciach największe wrażenie.

    Dzieci podczas zwiedzania wystaw rozwijały wyobraźnię przestrzenną,  uczyły się planowania i współpracy,   rozbudzały własną kreatywność. Różnorodność wystaw i przedstawianych tam eksponatów, pozwoliła dzieciom na działanie w sferze zmysłowej, ruchowej i intelektualnej, zachęcając jednocześnie do współpracy i tworzenia wspólnych zabaw. Wiele prezentowanych eksponatów prezentowanych było w formie interaktywnej, co tym większe wrażenie wywarło na zwiedzających.

      Ekspozycja „Rzeka”, w której centrum znajduje się model rzeki, od źródła po ujście, sprawiła dzieciom największą frajdę.  Wszystkie eksponaty wystawy są interaktywne, więc umożliwia to samodzielne wykonywanie eksperymentów oraz obserwację zjawisk fizycznych. Znajdują się tam również liczne stanowiska poświęcone tematyce: hydrologicznej, biologicznej oraz ekologicznej. Niezwykłą atrakcją był dla dzieci ogromny statek piracki , gdzie również można było doświadczyć działania sił fizycznych, a przede wszystkim poczuć się prawdziwym piratem, kręcąc sterem w marynarskiej czapce.

       Istotnym punktem naszej wizyty w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, były warsztaty „Jak pracują nasze kości?” W czasie tej lekcji znaleźliśmy odpowiedź na liczne pytania dotyczące funkcjonowania naszego układu kostnego, jego budowy i funkcji. Bez wątpienia warsztaty przedstawione w przystępny i ciekawy dla dzieci sposób, przybliżyły nam skomplikowaną strukturę, jaką jest ludzki szkielet.

       Dzieci konstruowały, budowały, a wyobraźnia podpowiadała coraz to nowe pomysły. Czas poświęcony kreatywnej zabawie upłynął bardzo szybko, pozostały pamiątkowe zdjęcia i uśmiech na twarzach dzieci.

Autor: Karolina Brodzka