DZIEŃ PUSTEJ KLASY - edukacja w innym wydaniu

k

Dziś zajęcia lekcyjne klas IIa i IIb odbywały się w nietypowym otoczeniu – na „zielonym boisku”. Przystąpiliśmy bowiem do międzynarodowego projektu „DZIEŃ PUSTEJ KLASY”, który w tym roku był obchodzony 9 czerwca. Ten dzień mógłby mieć różne nazwy: Dzień Inspirujących Spacerów, Dzień Odkrywania Lasu, Dzień Odpoczynku na Łące czy też Dzień Parkowych Zabaw. Ideą tego dnia jest bowiem edukacja na świeżym powietrzu.

Nasi uczniowie na łonie przyrody utrwalali wiedzę o kontynentach. Mając do dyspozycji atlasy geograficzne samodzielnie rysowali kontury wylosowanych kontynentów, wyszukiwali ich nazwy ukryte w wykreślankach, a także rozwiązywali zadania matematyczne, aby zdobyć symbol swojego kontynentu. Było też dużo śmiechu i zabawy, kiedy naśladowaliśmy odgłosy i sposób poruszania się zwierząt żyjących na poszczególnych kontynentach. Po tak dużym wysiłku intelektualnym i fizycznym wszystkim należała się chwila relaksu, która była wyjątkowo miła ze względu na nasze dobre humory i piękną pogodę.

Obserwując dziś naszych uczniów podczas wspólnej pracy i zabawy możemy stwierdzić, że ten rodzaj edukacji, zwany edukacją terenową, jest prawdopodobnie najbardziej uszczęśliwiającą formą edukacji na świecie.

Tekst: Anna Piphanz

Zdjęcia: Marzanna Przybyszewska