„SŁODKA WYCIECZKA”

Tym razem uczniowie klas IIc i IId wybrali się do toruńskiej „Manufaktury cukierków” oraz Muzeum Etnograficznego.

m

Pierwszym punktem naszej wycieczki była słodka kraina, ręcznie wyrabianych słodkości. Od samego progu zapach zachęcał do zapoznania się z recepturą tych niezwykłych cukierków. Przy tym bajkowa sceneria i cała feeria barw bijących od wyeksponowanych wokół rożków z cukierkami , tworzyły uroczą atmosferę.  Dzieci poznawały i obserwowały cały proces tworzenia pysznych karmelków, począwszy od mieszania składników masy, podgrzewania cukru, barwienia masy, po formowanie jej i krojenie lizaków.

Największą atrakcją dla dzieci było samodzielne wykonanie swojego lizaka, którego przygotował każdy z uczestników. Najprzyjemniejszą okazała się chwila, kiedy można było wreszcie zjeść swoje rękodzieło.

Kolejnym punktem na trasie naszej wycieczki było Muzeum Etnograficzne. Mieliśmy okazję poznać piękny park etnograficzny, który gromadzi zabytki kultury wiejskiej z terenu całej Północnej Polski. Uczniowie odkrywali uroki dawnego życia, zwiedzając stare chałupy, szopy i inne zabudowania. Dzieci zobaczyły też jak w dawnych czasach żyły i bawiły się dzieci w ich wieku. W czasie zwiedzania chat obserwowaliśmy dawne rękodzieło i wyroby rzemieślnicze. Odwiedziliśmy dawną kuźnię oraz remizę strażacką. Dużo emocji wśród dzieci wzbudziła wspinaczka na wiatrak, który dawniej pełnił rolę młyna, jego zwiedzanie oraz zapoznanie z procesem wyrabiania mąki.

Wracaliśmy zmęczeni, aczkolwiek zadowoleni i szczęśliwsi, po spożyciu pysznych cukierków i lizaków, które bez wątpienia wpłynęły na poziom naszej endorfiny!:-)

Autor: Karolina Brodzka