Gimnazjaliści dla najmłodszych

Spektakl na podstawie baśni „Świniopas”

1 dnia marca, uczniowie klas III, korzystając z zaproszenia gimnazjalistów ze Szkoły Podstawowej nr 3, mieli okazję obejrzeć występ teatralny na podstawie baśni H.Ch Andersena pt. „Świniopas”.

Przekonujące aktorstwo starszych kolegów, scenografia i barwne stroje, pozwoliły nam się przenieść do królestwa, w którym to piękna księżniczka nieustannie odrzuca konkury młodych książąt.

O rękę niezdecydowanej księżniczki ubiega się także młody ubogi książę. Śle jej w darze piękną różę i prawdziwego słowika. Dary zostają jednak odrzucone. Zdeterminowany książę zatrudnia się na królewskim dworze jako świniopas. Wykonuje magiczny garnek, który gra piękne melodie i dzięki któremu można się dowiedzieć, co ludzie dobrego gotują.

Próżna księżniczka pragnie go pozyskać. Księżniczka manipuluje uczuciami świniopasa i rani jego uczucia. Gardzi nim, natomiast kiedy dowiaduje się, że to był tylko kamuflaż, szybko zmienia zdanie.

Baśń przedstawiona w ciekawy i przystępny sposób, przekazuje ponadczasowe wartości: uczy, że warto być dobrym dla innych oraz szanować wszystkich bez względu na stan posiadania i pozycję społeczną.

Autor: Karolina Brodzka