Światowy Dzień Zwierząt w naszej szkole

Dzisiejszy dzień był w naszej szkole niezwykły. Obchodziliśmy Światowy Dzień Zwierząt. 4 października otwiera Światowy Tydzień Zwierząt, który kończy się 10 października. Ponadto warto pamiętać, iż cały miesiąc październik jest miesiącem dobroci dla zwierząt, nie tylko tych domowych.

Idea wspomnianych obchodów, została zapoczątkowana na konferencji ekologicznej we Florencji w 1931 roku. Od tamtej pory wszystkie zwierzęta co roku obchodzą swój dzień.  Obchody tego dnia mają na celu przypomnienie i uświadomienie, iż zwierzęta podobnie jak ludzie mają swoje prawa, m.in. do wolności, opieki czy dobrego traktowania, a poza tym mają za zadanie zmobilizować do zmiany niewłaściwych zachować wobec naszych mniejszych przyjaciół.

Z okazji Dnia Zwierząt zaprosiliśmy naszych pupili w szkolne progi. Trzeba przyznać, że przybyli licznie. Gościem honorowym dzisiejszych obchodów był pan Leszek Mańkowski, weterynarz z Chełmżyńskiego Centrum Zdrowia Zwierząt, który wprowadził nas w tajniki zwierzęcego świata, poinstruował jak należy o zwierzęta dbać, jak pielęgnować i czym karmić. Nie tylko uczniowie, ale i sami zainteresowani słuchali z ogromnym zaciekawieniem. Można było też zasięgnąć indywidualnej porady specjalistycznej wraz z pupilem.

Następnym punktem obchodów było spotkanie na boisku, gdzie dzieci wymieniały się uwagami nt. pielęgnacji zwierząt i podziwiały swoich pupili. Zwierzęta mogły spróbować sił w specjalnie przygotowanym na tę okoliczność slalomie. Były różnorodne gatunki i rasy począwszy od psów, kotów, przez chomiki, świnki morskie i króliki.

Została też zorganizowana zbiórka karmy dla zwierząt, która w tym roku zostanie przekazana na rzecz Schroniska dla Zwierząt w Toruniu.

Serdecznie dziękujemy panu Mańkowskiemu za przybycie, za cenne rady i wskazówki, co do opieki nad naszymi pupilami, zaś rodzicom i dzieciom za zaangażowanie w akcję i dostarczoną karmę.

Pamiętajcie w tym tygodniu! Kota drapiemy za uchem pięć minut dłużej, z psem spacerujemy mimo deszczu, a dla chomika i innych gryzoni coś pysznego do chrupaniaŚmiech!

Bo każdy ma jakiegoś bzika….

Autor: Karolina Brodzka